TARPTAUTINIS FOLKLORO FESTIVALIS "POKROVSKIJE KOLOKOLA"

LIETUVOS TAUTINIŲ MAŽUMŲ FOLKLORO
IR ETNOGRAFIJOS CENTRAS
WORLD MUSIC PROJEKTAI
Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras kasmet inicijuoja naujo muzikinio kūrinio atsiradimą, jo pristatymą ir sklaidą. Mūsų sumanymas – kiekvienais metais teikti garsiausiems kompozitoriams naujų world music krypties kūriniųužsakymus, skatinti kūrėjus sujungti įvairių, Lietuvoje gyvenančių tautų tautinę melodiką, ritmiką ir poetiką, bei naujas šiuolaikinės muzikos formas. Pagrindinis šio projekto, vykdomo nuo 2009 m., pritraukiančio profesionalios muzikos bei autentiško folkloro atlikėjus tikslas – įamžinti ryškiausius muzikinio folkloro pavyzdžius, sudominti tiek išskirtinai liaudies kūrybos mėgėjus, tiek profesionalaus meno mylėtojus, ugdyti vaikus ir jaunimą kultūra bei sužadinti poreikį domėtis savo šalies istorija ir muzikiniu paveldu. World music yra kur kas daugiau nei muzika – ji turtinga ir savo skleidžiama filosofija. Tai yra kūryba be jokių ribų bei sienų jungianti skirtingų šalių tradicijas su šiuolaikinio žmogaus jausmais. Ji atspindi dabartinį pasaulį, kuriame skirtingų kultūrų žmonėms vis daugiau bendraujant, dažniau eksperimentuojama ir su tradicine muzika. Todėl World music skatina skirtingų kultūrų susiliejimą, atvirumą bei atskleidžia visų žmonių vienovę. Nuolatiniais partneriais-atlikėjais tapo Lietuvos kamerinis orkestras ir žymūs Lietuvos dirigentai.Jau sukurti ir sėkmingai Lietuvos bei užsienio publikai pristatyti šie kūriniai:
LINAS RIMŠA „SENASIS TIKĖJIMAS“, 2009 m.
Kompozitoriaus Lino Rimšos misterija „Senasis tikėjimas“ – specialus tarptautinio folkloro festivalio „Pokrovskije kolokola – 2009“ užsakymas – su dideliu pasisekimu buvo pristatytas 2009 m. programoje „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, vėliau - Lietuvos Nacionaliniame dramos teatre bei Maskvos tarptautiniuose Muzikos Namuose. 2015 m. buvo sukurta orkestrinė kūrinio versija, praturtinusi jo kūrybinės minties raiškos galimybes muzikinės raiškos priemonėmis bei naujomis dalimis, kuri buvo sėkmingai pristatyta 2017 m. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjime Sankt Peterburge, 2019 m. Tbilisio V.Saradžišvili valstybinėje konservatorijoje.
Lietuvos kompozitoriaus kūrinys dvasinėmis temomis sulaukė pripažinimo ir aukšto muzikos kritikų įvertinimo. Kūrinio kompaktinė plokštelė Lietuvoje buvo išleista net du kartus, o vėliau teisė išleisti šį albumą buvo suteikta garsiai Didžiosios Britanijos kompanijai ARC Music.
Lino Rimšos muzikoje folkloras, išlaikydamas pirmaprades prasmes, intelektualiai susijungia su kitų muzikinių kultūrų, žanrų ir stilių fragmentais.Šis projektas yra bendra ansamblio „Arinuška“ vadovų Irenos ir Nikolajaus Zacharovų ir kompozitoriaus Lino Rimšos idėja. Rusų folkloro ansamblis projekte atlieka autentiškas Lietuvos sentikių dainas ir giesmes. World music projektui pasirinktas retas folkloro žanras – religinė dainuojamoji poezija.
ATLIKĖJAI:
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS, meno vadovas Sergejus KRYLOVAS
Folkloro ansamblis ARINUŠKA, meno vadovai Irena ir Nikolajus ZACHAROVAI
Solistai – Viktoras ŽABROVAS, Arina ZACHAROVA
Julija MOROZOVA (vargonai, čelesta)
Perkusininkų grupė HAND VOICES
Rūta RAGINYTĖ (lumzdelis)
Tomas BIELIAUSKAS (obojus)
Nikolaj ZACHAROV (bajanas) Tomas VARNAGIRIS (gitara)
DYNGYLDAI (Respublika Tyva)
Dirigentas Robertas ŠERVENIKAS
ANDREJ DOINIKOV „ETNOSFERA – NAUJAS TRADICIJŲ DVELKSMAS“, 2012 m.
Simfoninė siuita solistams, folkloro ansambliams ir orkestrui „Etnosfera – naujas tradicijų dvelksmas“ yra festivalio „Pokrovskije kolokola“ organizatorių ir programos „Etnosfera“ dalyvių kūrybinis eksperimentas. Projekto pavadinimas atspindi pagrindinę paties judėjimo idėją, subūrusią atlikėjus, kurie sulaukė aukšto pripažinimo įvairiose pasaulio šalyse. Jie puoselėja liaudies tradicijas, perteikdami jas naujose šiuolaikinės muzikos formose,pritraukia jaunus, kūrybingus muzikantus. Vienas iš jų ir yra Andrejus Doinikovas, puikus kompozitorius, perkusininkas, pianistas, dirigentas.
ATLIKĖJAI:
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS, meno vadovas Sergejus KRYLOVAS
Folkloro ansamblis ARINUŠKA, meno vadovai Irena ir Nikolajus ZACHAROVAI
Solistai - Andrej KOTOV, Sergej STAROSTIN, Sergej FILATOV, Vitalij KIS,
Sergej KLEVENSKIJ, Dmitrij VLASENKO (Rusija)
Dirigentas Andrej DOINIKOV (Vokietija-Rusija)
GEDIMINAS RIMKUS RIMKEVIČIUS „LIAUDIŠKOJI RAPSODIJA“, 2013 m.
Slavų dainų ciklas „Liaudiškoji rapsodija“ taip pat yra populiariosios mūsų dienomis world music krypties kompozicija. Lietuvos kompozitoriaus Gedimino Rimkaus Rimkevičiaus kūrinyje „Liaudiškoji rapsodija“ atsiskleidžia individualus kompozitoriaus požiūris į folklorą, liaudies ir akademinės muzikos sintezę. Folkloro atlikėjų balsai, harmoningai susiliedami su orkestro ir etninių instrumentų skambesiu, sukuria nepakartojamą senovės ir nūdienos muzikos misteriją.