top of page

CENTRO ANSAMBLIAI

FOLKLORO ANSAMBLIS „ARINUŠKA“

Įkurtas 1998 m. Vilniuje rusų folkloro ansamblis „Arinuška“ – kolektyvas, kuris sujungia  mokslinį folkloro tyrinėjimą ir profesionalų jo atlikimą, liaudies muzikos tradicijas ir šiuolaikinę muzikinę kultūrą. 

Šioje kūrybinėje bendruomenėje susiformavo unikali vokalo mokykla, paremta tradicinio folklorinio dainavimo būdais. Virtuoziškai valdydami įvairius dainavimo stilius ir liaudies muzikos technikas, atlikėjai meistriškai juos derina su šiuolaikišku muzikos atlikimu.  Jų interpretuojamas folkloras – nacionalinės kultūros ir muzikos gyva ir neatsiejama dalis, sugebanti ir šiandien sužavėti klausytojų širdis ir nežinanti teritorinių ribų. 

Ansamblis „Arinuška“ dirba įvairiuose žanruose. Jo repertuare – platus valstietiškų dainų, dvasinės muzikos spektras,  taip pat kalendorinių liaudies švenčių, rusų liaudies romanso programos. Ypatingą vietą repertuare užima Lietuvos sentikių dainuojamoji kultūra. 

Ansamblis koncertuoja su nuostabiais dirigentais, įvairių žanrinių krypčių atlikėjais ir kolektyvais: Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas Sergej Krylov), Rusijos Gnesinų akademijos kamerinis orkestras (meno vadovas Vladimir Ziva), A. Paulavičiaus jaunimo simfoninis orkestras (meno vadovas ir dirigentas – Aleksej Vasiljev), Tbilisio valstybinės  Vano Saradžyšvili konservatorijos simfoninis orkestras, orkestras  „Vilnius Sinfonietta“, choras „Brevis“ (vadovas Gintautas Venislovas), dirigentai Modestas Pitrėnas, Modestas Barkauskas, Robertas Šervenikas, Andrej Doinikov, Andrej Rein, Revaz Džavachišvili, Vytautas Lukočius; muzikantai Sergej Starostin, Andrej Kotov, Jevgenij Jefremov, Tatjana Začikevič, Aleksandr Papij, Sergej Klevenskij, Julija Morozova, Tomas Varnagiris, Tomas Bieliauskas, Eimantas Belickas, Linas Rimša, Luka Mebonija, Aleksandr Papij, Artūras Anusauskas, Algirdas Klova, Giedrius Kuprevičius, Aleksandr Ten, Gytis Paškevičius, Arkadij Gotesman, perkusininkų grupė „Hand voices“ ir daugelis kitų.

Ansamblio kūrybą vertina už gebėjimą natūraliai sujungti autorinę muziką ir folklorą, panaudojant jam būdingus improvizacijos elementus. 

Ansamblio vadovai yra kiekvienais metais vykstančio tarptautinio folkloro festivalio „Pokrovskije kolokola“, šiuolaikinių world music projektų, kurių autoriai – Lietuvos ir Rusijos kompozitoriai, organizatoriai. Jų iniciatyva gimė:

 L. Rimšos „Senasis tikėjimas” ir “Moterų giesmės”, 

А. Doinikovo „Etnosfera - naujas tradicijų dvelksmas”, 

G. Rimkaus Rimkevičiaus „Liaudiškoji rapsodija”, 

J. Jurkūno „Iš šio miesto”, 

A. Martinaičio “Sakmė apie gyvenimą”, 

A.Šenderovo „Dedikacija“, 

L.Vilkončiaus „Varnėno mišios“. 

Kūriniai buvo atlikti Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, Vilniaus kongresų rūmuose kartu su Lietuvos kameriniu orkestru ir žymiais muzikantais.  

„Arinuška” - Lietuvos Rusų dramos teatro A. Latėno spektaklio „Juokdarys Balakirevas”, Vladimiro Spivakovo fondo programų dalyviai, tarptautinių konkursų ir festivalių laureatai. . Kolektyvas du kartus filmavosi televizijos epe pagal L. Tolstojaus romaną „Karas ir taika“ – 2006 metais  televizijos kanalo „RAI“ užsakymu ir 2015 m. –  britų televizijos kanalo BBC kartu su amerikiečių "The Weinstein Company“ užsakymu. Lietuvos nacionalinė televizija parengė kelias laidas apie šį kolektyvą. 2014 m. trijose Lietuvos arenose „Arinuška“ drauge su  Gyčiu Paškevičiumi ir  orkestru „Vilnius Sinfonietta“ (dirigentas Vytautas Lukočius) pristatė programą „Romansai“. 2016 m. kolektyvas tapo televizijos konkurso „Duokim garo“ nugalėtoju. 

"Arinuška" išleido nemažai kompaktinių plokštelių. 2013 m. Lino Rimšos kūrinys "Senasis tikėjimas", kuris buvo specialiai sukurtas šiam kolektyvui, sudomino britų kompaniją ARC MUSIC, kuri išleido kompaktinę plokštelę. Tais pačiais metais - CD „Rusų liaudies romansai”  buvo įtrauktas į garsios čekų STUDIO FONTANA muzikos bibliotekos katalogą, kuriame pristatomi išskirtiniai pačių iškiliausių užsienio muzikantų įrašai. 2013 m. gegužės mėnesį belgų žurnalas Le Canard Folk tradiciškai paskelbė geriausią mėnesio CD, ja buvo pripažinta „Arinuškos” CD „Rusų liaudies romansas”.

Vadovai –Irena ir Nikolajus Zacharovai

Leidybinė veikla:

Irena ir Nikolaj Zacharovai, dainų rinkinys ,,Dainuoja Lietuvos sentikiai“, Vilnius, 2003;

CD ,,Ukmergės rajono sentikių dainos“, Vilnius, 2004;

CD ,,Lietuvos tautinių mažumų tradicinė muzika“, 2007;

CD ,,Rytų Lietuvos sentikių dainos“, 2008 m.;

CD Vilniaus rusų folkloro ansamblis „Arinuška“ I dalis ,,Linksmoji pavėsinė“, II dalis ,,Prie didelio kelelio“, Vilnius, 2008;

CD „Vilniaus rusų folkloro ansamblis „Arinuška“. Rusų liaudies romansas“, Vilnius, 2012;

CD „Vilniaus rusų folkloro ansamblis „Arinuška“. Rusų liaudies romansas“, Studio Fontana, 2014;

CD „Lietuvos tautinių mažumų tradicinės muzikos antologija – I. Lietuvos lenkų tradicinė muzika“, Vilnius, 2012;

Lietuvos rusų dailininko Anatolijaus Stiško knyga „Sinfonia pastoralė iš Lyduokių kaimo“, Vilnius, 2016;  

СD „Nikolaj Zacharov ir ansamblis „Arinuška“. Auksinis fondas. Rusų liaudies romansai ir dainos“ – ansamblio „Arinuška”  20-mečiui, Vilnius, 2017;

Tarptautinio festivalio „Pokrovskije kolokola“ world music projektai: 

CD Linas Rimša ,,Senasis tikėjimas“, Vilnius, 2009;

CD Linas Rimša ,,Senasis tikėjimas“, Vilnius, 2011;

DVD А. Doinikovo „Etnosfera - naujas tradicijų dvelksmas”, Vilnius, 2013;

CD Linas Rimša ,,Senasis tikėjimas“, ARC MUSIC, 2013;

CD ir DVD G. Rimkaus Rimkevičiaus „Liaudiškoji rapsodija”, Vilnius, 2014;

DVD Jonas Jurkūnas „Iš šio miesto“, Linas Rimša „Moterų giesmės“, Vilnius, 2016;

CD  Zita Bružaitė „Koliažai“, Vilnius, 2018;

CD Algirdas Martinaitis „Sakmė apie gyvenimą“, Linas Rimša „Senasis tikėjimas“, Vilnius, 2020 

UKRAINIEČIŲ FOLKLORO ANSAMBLIS „SVIATO“

2008 m. grupė Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro pedagogų ir mokinių pradėjo tyrinėti ukrainiečių tradicijas meistriškumo kursuose, kuriuos kasmet vasaros kūrybinėje mokykloje „Tradicija“  Palangoje veda Kijevo P. Čaikovskio nacionalinės muzikos akademijos profesorius Jevgenij Jefremov ir šios akademijos absolventė, ansamblio „Drevo“ dalyvė Tatjana Sopilka-Začikevič, šiuo metu gyvenanti Lenkijoje.  2010 m. buvo įkurtas ukrainiečių folkloro ansamblis „Sviato“, kurio vadove tapo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentė Arina Zacharova. Jau po pirmo pasirodymo kolektyvas buvo kviečiamas dalyvauti koncertuose, taip pat ir Ukrainos ambasadoje, tarptautiniuose ir respublikiniuose festivaliuose. Repertuare kalendorinės-apeiginės, lyrinės, rekrutų įvairių Ukrainos regionų dainos, taip pat dainos, užrašytos Vilniaus rajono Airėnų ir Geisiškių kaimuose, kuriuose 1860 m. apsigyveno šeimos iš Ukrainos teritorijos.  

Vadovė Arina Zacharova

KARTVELŲ FOLKLORO ANSAMBLIS „PESVEBI“

Ansamblis „Pesvebi“ (išvertus į lietuvių kalbą - „Šaknys“) susikūrė Vilniuje 2020 m. Tai buvo bendros Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro bei Vilniaus Broniaus Jonušo muzikos mokyklos iniciatyvos rezultatas. Jį sudaro jauni menininkai, kurie atstovauja kartvelų diasporą Lietuvos Respublikoje. Ansambliui vadovauja profesionalus kartvelų muzikas Luka Mebonia. Nuo 2016-ųjų Luka dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose, atlieka solo pasirodymus tarptautinio festivalio “Pokrovo varpai” World Music projektuose, veda tarptautines kartvelų folkloro meistriškumo pamokas Lietuvoje ir kitose šalyse.

Nepaisant to, kad kolektyvas labai jaunas, jis tapo dviejų respublikinių konkursų  ir tarptautinio festivalio-konkurso “Tradicija” laureatu.

Vadovas - Luka Mebonia

BALTARUSIŲ FOLKLORO ANSAMBLIS „JURAI“

Baltarusių folkoro ansamblis „Jurai“, kaip ir ukriniečių „Sviato“, buvo įkurtas Lietuvos tautinių mažumų folkloroir etnografijos centro pedagogų 2008 m. Jį sudarė profesionalūs muzikantai, prie kurių vėliau prisijungė ir jauni atlikėjai. Tuo metu Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras jau buvo surengęs daug folkloro ekspedicijų Lietuvos ir Baltarusijos pasienio rajonuose.  Buvo sukurtas turtingas archyvas ir dainos, surinktos ekspedicijose, tapo ansamblio „Jurai“ repertuaro pagrindu. Po savo pirmojo pasirodymo Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje, tarptautiniame folkloro festivalyje „Pokrovskije kolokola“, kolektyvas susikaukė klausytojų ir folkloro specialistų pripažinimo. Nuo to laiko ansamblis yra nuolat kviečiamas dalyvauti festivaliuose, koncertuose, šventėse.

LENKŲ FOLKLORO ANSAMBLIS „TRAIKOTKA“

Įkurtas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventės, profesionalios folkloro tyrinėtojos Irenos Višnevskos (dabar Rokicka), lenkų folkloro ansamblis „Traikotka“ yra vienas nedaugelio kolektyvų Lietuvoje, autentiškai atliekančių lenkų dainuojamąsias tradicijas.  Daugelis ekspedicijų lenkų tankiausiai apgyvendintuose Lietuvos rajonuose, taip pat Lenkijos teritorijoje, suteikė galimybę papildyti Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro archyvą unikaliais tradicinės dainuojamosios kultūros pavyzdžiais ir sukurti kolektyvo repertuaro pagrindą.  Ansamblį sudaro dvi amžiaus grupės – ikimokyklinio amžiaus vaikai ir jaunos merginos, kurios nuo pat pradžių tapo kolektyvo pagrindine sudėtimi. Pavadinimas „Traikotka“  reiškia muzikos instrumentą tarškutį. Kolektyvas aktyviai dalyvauja miesto šventėse, koncertuose, festivaliuose. 2013 m. ansamblis „Traikotka“  dalyvavo kompozitoriaus Gedimino Rimkaus Rimkevičiaus premjeroje „Liaudiškoji rapsodija“, kuri su dideliu pasisekimu buvo pristatyta Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. 

Vadovė – Irena Rokicka

VšĮ Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras

ADRESAS
Stiklių g. 6 Vilnius, LT-01131

TELEFONO NR.

+370 614 21516 

  • Черный Facebook Иконка
  • Черный Instagram Иконка
  • Черный значок YouTube
bottom of page