top of page
XV festivalis „Po„Mano šeima – mano ištakos“

FESTIVALIO „POKROVO VARPAI“ ŠEDEVRAI - KOMPOZITORIŲ JIEVARO JASINSKIO IR LEONO SOMOVO

WORLD MUSIC KŪRINIAI SKAMBĖJO TBILISIO VALSTYBINĖJE KONSERVATORIJOJE


Lietuvių kūrėjų muzika neretai susiduria su iššūkiais kuomet ją stengiamasi pristatyti už Lietuvos sienos ribų, tačiau balandį net dviejų lietuvių kompozitorių Jievaro Jasinskio ir Leon Somov autorinė muzika buvo gyvai atlikta Tbilisi konservatorijoje bei palydėta gausingomis ovacijomis.


Dviejų dalių koncerte, skirtame Balandžio 9 d. žuvusiems kovotojams už laisvę atminti, skambėjo Leon Somov kūrinys „Perpetuum“ ir Jievaro Jasinksio kompozicija „Orero“. Kūrinius atliko net 100 atlikėjų, tarp kurių Tbilisi konservatorijos simfoninis orkestras, diriguojamas Levan Džagajev, K. Vardeli styginių kvartetas, etninio vokalo grupė Shara, „Arinuška“, perkusininkas Džiugas Daugirda.


„Orero“ autorius J. Jasinskis dalinosi, jog jam ypatingai didelį džiaugsmą teigia, kai jo parašyti kūriniai skamba ir už Lietuvos ribų, nes pasak jo, kūrėjui svarbu pažinti kitas šalis, kultūras, muzikus, kadangi taip plečiamas akiratis inspiruoja ir motyvuoja kurti ir tobulėti.


Tbilisio konservatorijos rektorė Nana Šarikadze: „Su Lietuvos gyventojais turime daug bendro – 80-ųjų pabaigoje tapome agresijos aukomis. Buvo nužudyti žmonės, jie žuvo kovodami už savo ir savo šalies laisvę. Vėliau sovietų armija tą patį pakartojo ir Vilniuje. Po 30 metų vykstantis Lietuvos ir Sakartvelo kultūrų dialogas, kuriame dalyvauja mūsų simfoninis orkestras, atliekama Lietuvos kompozitoriaus muzika, sukurta kartvelų tradicinės muzikos pagrindu, labai simbolinis. Šis bendradarbiavimas suteikia galimybę pažvelgti į savo kultūrą kitaip, iš naujo atrasti joje save patį“.


Jai pritarė ir 17 metų vykstančio festivalio „Pokrovo varpai“ sumanytoja Irena Zacharova. Pasak jos, programa Kultūrų dialogas su Sakartvelu tęsiasi jau ne vienerius metus. „Džiaugiamės, kad mums buvo suteiktas ne tik Vilniaus miesto savivaldybės ir Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, bet ir Sakartvelo kultūros, sporto ir jaunimo ministerijos, Lietuvos Respublikos ambasados Sakartvele bei Sakartvelo ambasados Lietuvos Respublikoje palaikymas. Šis koncertas – labai ryškus, svarbus renginys – nėra programos pabaiga. Lapkričio – gruodžio mėnesiais Vilniuje planuojami ansamblio „Shara“, K. Vardeli styginių kvarteto, Tbilisio V. Saradžyšvili konservatorijos simfoninio orkestro, šokių kolektyvo „Didgori“ koncertai. Liko tik rasti finansavimą.

Mes matome kolegų iš Sakartvelo kūrybinio bendradarbiavimo ir pasikeitimo patirtimi ryžtą. Kaip tai svarbu, ypač dabar, kai pasaulyje tiek sukrėtimų, suteikti bendravimo galimybes jauniems muzikantams! Mes dėkojame visiems šios svarbios tarpvalstybinės programos dalyviams, taip pat visiems, kas suteikia pagalbą ją įgyvendinant!”.


Renginys sulaukė didelio susidomėjimo. Sakartvelo televizijos filmavimo komanda atlikėjus ir kompozitorius lankė tiek repeticijų metu, tiek kvietė į tiesioginio eterio laidas. Atlikėjų meistriškumo įvertinimas – audringos koncerto klausytojų ovacijos ir sužavėtos publikos atsiliepimai. Lietuvos Respublikos ambasadorius Sakartvele Andrius Kalindra tarė sveikinimo žodį koncerte ir pakvietė dalyvius į priėmimą savo rezidencijoje. Čia atlikėjų ir garbingų svečių laukė ne tik gausios ir skanios vaišės. Dainos sujungė kartvelų ir lietuvių atlikėjus viename kūrybiniame polėkyje. Ir visi suprato kaip svarbu, kad pasaulyje viešpatautų meilė.


Patys autoriai, ne tik džiaugėsi galimybe skleisti savo kūrybą už Lietuvos ribų, tačiau taip pat tikino, kad Sakartvelo kultūra, architektūra, žmonės ir virtuvė paverčia šią šalį vieta, kurią sunku palikti. Leon Somov: „Bendradarbiavimas tarp Lietuvos ir Sakartvelo kultūros sektoriuje gali būti ne tik naudingas, bet ir įkvepiantis. Abipusiai kultūrinių idėjų ir patirčių mainai stiprina ryšius. Tikiuosi, kad šis projektas tarp Lietuvos ir Sakartvelo turės ilgalaikį poveikį ir bus naudingas abiem šalims.

Kultūrinis bendradarbiavimas ne tik puiki galimybė pristatyti Lietuvos kūrėjus Sakartvelo publikai, bet ir atvirkščiai – Sakartvelo menininkams pristatyti savo darbus Lietuvoje. Dėkoju organizatoriams ir Lietuvos ambasadai už nuoširdų, šiltą priėmimą ir smagiai praleistą laiką Grįžom laimingi su gerai įspūdžiais, su įkvėpimu naujiems darbams“.


Pirmą kartą Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje tarptautiniame folkloro festivalyje „Pokrovo varpai“ nuskambėję kūriniai „Perpetuum“ ir „Orero“ sužavėjo Sakartvelo konservatorijos publiką ir atskleidė etninės muzikos vertybių šydą. Festivalio tikslas – pristatyti tradicinę liaudies kultūrą, perteikiant jį šiuolaikine muzikos kalba, tai ypač svarbu jauniesiems klausytojams. Kiekvienais metais „Pokrovo varpai“ pristato naujus garsių Lietuvos kompozitorių World music žanro kūrinius. „Perpetuum“ idėja gimė prieš du metus, kuomet prasidėjo ansamblio „Arinuška“ ir elektroninės muzikos kūrėjo Leon Somov kūrybinis bendradarbiavimas. „Niekada nenorėjau, kad apie mane kalbėtų tik kaip apie elektroninės muzikos kompozitorių“, - mintimis apie savo kūryba pasidalino Leon Somov. „Man svarbi pati muzika – negalvoju kad ji elektroninė, folklorinė ar dar kitokia. Svarbu kaip ji skamba, kokios muzikinės mintys, kokias emocijas ir jausmus ji pažadina. Graži muzika – tai graži muzika!“. Kurdamas „Perpetuum“ Leon Somov interpretavo folklorines melodijas, siekdamas sujungti atskirus motyvus ir dainas į vientisą pasakojimą. Pasak autoriaus kūrinyje folkloras ir autentiškos melodijos puikiai susijungė su šiuolaikinės elektroninės muzikos skambėsiu.


Kūrinio „Orero“, parašyto kartvelų folkloro pagrindu, pavadinimas išvertus iš kartvelų kalbos reiškia „dvi tautos“, o jo skleidžiama žinia – būdami kartu esame stiprūs, tik drauge – Lietuva ir Sakartvelas – galime apsaugoti savo laisvę, savo kultūrą ir tradiciją. Šiam projektui pasirinkti kartvelų tradicinės muzikos tematiką inspiravo ilgametis ir labai turiningas Irenos ir Nikolajaus Zacharovų dialogas su Sakartvelo etninės muzikos atlikėjais bei neįprasti Sakartvelo muzikinio folkloro grožis ir įvairovė.


Organizatorių informacija
Comments


Lt Ru En
bottom of page