Festivalis POKROVSKIJE KOLOKOLA klausytojams dovanoja world music pasaulį

Šį penktadienį, Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje įvyko WORLD MUSIC stiliaus kūrinių koncertas, kuriame pirmą kartą publikai nuskambėjo Lino Rimšos, Gintauto Venislovo ir Jievaro Jasinskio kūrinių muzikinė padėka - premjera "Buvo tokia diena", kurta remiantis Simono Firkovičiaus poezijos ir karaimų folkloro pagrindu.

Susirinkusiuosius klausytojus pasveikino Vilniaus mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė.

Koncertą pradėjo Lietuvos kamerinio orkestro, diriguojamo Modesto Pitrėno, introdukcija, o vėliau prisijungė etninio dainavimo ir operos solistai - Dovilė Kazonaitė (sopranas), Stein Skjervold (baritonas, Norvegija), Arina Zacharova (etninis vokalas, Lietuva) ir Luka Mebonia (etninis vokalas, perkusija, Sakartvelas). Minėti solistai premjeroje atliko atskirus solinius pasirodymus, kurie vėliau persijungė į duetus ir galiausiai - solistų kvartetą. Operinių ir etninių vokalų derėjimas suskambo kartu solistų kvartete, simbolizuodami galingą vienybę ir bendrystę ne tik Vilniaus miesto tautinių mažumų atstovams, tačiau ir viso pasaulio tautoms. Kartu dainavo Vilniaus rusų folkloro ansamblis "Arinuška", kuriems taip pat buvo išskirta ne viena solinė partija. Kartu premjeroje dainavo ir patys projekto iniciatoriai ir ansamblio vadovai - Irena ir Nikolajus Zacharovai. Unikaliomis folklorinio dainavimo melizmomis ir intonacijomis "spalvinęs" ansamblis dar kart įrodė užtikrintą etninio pamato tvirtumą ir tęstinumą. Perkusininkų ansamblis "Hand voices" koncerte pridėjo gausybę efektingų elementų, kurie kūrė ypatingus pojūčius - artėjančio griaustinio garsus, karingų žingsnių ritmą, specifinių ritmikų paryškinimą, ypač stiprias kulminacijas. Ypatingojo smuikininko Džeraldo BIDVOS smuiko itin taiklus improvizacinis solo įliejo papildomo kolorito į bendrą premjeros atlikimą. Jurgis SAKALAUSKAS (akustinė gitara, bouzouki) atliko partijas minėtais instrumentais, kurie įliejo skirtingų charakterių atlikime. Etninio ūko sąskambius ir harmonijas palaikęs Lietuvos kamerinis o


rkestras veikė it klijai jungdamas skirtingas vokalo specifikas, taip tobulai atskleisdami genialią kompozitoriaus Lino RIMŠOS mintį - dalintis ir įkvėpti tautų bendrystės idėja.

Antroje koncerto dalyje skambėjo festivalio „Pokrovskije kolokola“ 2009–2020 m. WORLD MUSIC kūrinių fragmentų „RETROSPEKTYVA“: Algirdo MARTINAIČIO „Sakmė apie gyvenimą“; Jono JURKŪNO „Iš šio miesto“; Gedimino RIMKAUS RIMKEVIČIAUS „Liaudiškoji rapsodija“; Laimio VILKONČIAUS „Varnėno mišios“; Zitos BRUŽAITĖS „Koliažai“; Lino RIMŠOS „Moterų giesmės“ ir „Senasis tikėjimas“.

Projekte aidėję vargonų, čelestos ir fortepijono garsai, kuriuos publikai "skaniai patiekė" pianistė Julija MOROZOVA. Taip pat gitara skambino Tomas VARNAGIRIS.

Didžiuojamės ir džiaugiamės galėdami pristatyti ilgametį projektų svečią Sergej STAROSTIN - rusų istorinės-lyginamosios kalbotyros ir filologijos specialistą, instrumentalistą, kurio grojami autentiški etniniai instrumentai jo paties valdomi, suskambo filharmonijoje premjeros metu.

Grand projekto atlikėjų skirtumų ir unikalumo pateikimas buvo ypatingas uždavinys. Subtilios koloristikos pajautimas ir atidumas smulkmenoms lėmė tokio reikšmingo premjerinio projekto išsipildymą. Dėkojame dirigentui Modestui PITRĖNUI už neįkainojamą indėlį pasiruošimo metu, renginio organizatoriams ir visiems atlikėjams, padedantiems nešti bendrystės idėjas.

Festivalio partneriai – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos Nacionalinė filharmonija.