Baigėsi XXIV tarptautinė vasaros mokykla „Tradicija“
Palangoje baigėsi XXIV tarptautinė vasaros mokykla TRADICIJA – originali muzikos, dainų, žodžių, šokio, kalbos ir meninės kūrybos erdvė. Jau daugelį metų kūrybinė mokykla vienija vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų folkloro kolektyvus, atskirus atlikėjus, mokyklos pedagogus, ikimokyklinio ugdymo specialistus. Visi šie žmonės nėra abejingi savo protėvių istorijai ir kultūrai. Kiekvienais metais bendraminčių geografija plečiasi. Šiuo metu į mokyklą atvyksta dalyviai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Lenkijos, Ukrainos, Latvijos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Vokietijos, Sakartvelo ir kitų šalių. Užmegzti dalyvių iš šių šalių kultūriniai ryšiai, nuolat vykdomi bendri projektai. Lietuvos mokytojai gali stebėti žinomų Lietuvos ir užsienio specialistų darbą bei spręsti problemas, kylančias dirbant su vaikais ir jaunimu. Tuo pat metu čia vyko ir to paties pavadinimo vaikų stovykla, į kurią susibūrė jaunieji Vilniaus folkloristai. Vadovaujami patyrusių mokytojų jie tyrinėja nutolusius nuo sostinės kaimelius, renka liaudies kūrybos pavyzdžius.
Savaitę mokytojai dirbo su įvairių tautybių vaikais ir jaunimu. Jie nagrinėjo subtilius įvairių regionų tradicinio dainavimo ypatumus, vaikinai varžėsi atlikdami sudėtingus šokių elementus, šoko ratelius, mokydamiesi ne tik jų muzikinių ir choreografinių aspektų, bet ir sociokultūrinių ryšių subtilybių. Tradicinė daina, šokis, ratelis yra unikali priemonė socialinei harmonijai kurti: kiekvienoje tradicinės kultūros raiškos grupėje talentingesnis, stipresnis yra atsakingas už mažiau gabius, kūrybinių jėgų mainai sukuria ypatingą, sakralią ir nepakartojamą kūrybinio proceso atmosferą. Tokia patirtis išlieka dalyvių sąmonėje, gimsta nauji nenutrūkstami kūrybiniai kolektyvų ryšiai, kuriami nauji kultūros centrai, paremti liaudies tradicijų pažinimu.
Teorinių užsiėmimų metu mokytojai ir jaunimas turėjo galimybę susipažinti su naujausiais etnomuzikologų ir etnoarcheologų pasiekimais. Šiuolaikinėmis sąlygomis reikia rasti informacijos perdavimo būdus, kurie leistų per trumpą laiką įgyti garsinės patirties ir žinių, kurių žmogus mokėsi palaipsniui visą savo gyvenimą. Vienas tokių būdų – žiūrėti dokumentinius filmus apie tradicinės kultūros pateikėjų gyvenimą ir kūrybą.
Buvo organizuotas Lietuvos sentikių tradicinės kultūros išsaugojimo seminaras folkloro ir etnografijos specialistams, folkloro mokytojams, bendrojo lavinimo, menų mokyklų pedagogams, integruojantiems tradicinės kultūros elementus į dėstomus dalykus, kultūros centrų darbuotojams, folkloro kolektyvų vadovams bei dalyviams. Seminare dalyvavo Lietuvos sentikių šeimos – Osipovai, Voišniai, Zaikinai. Jie pademonstravo liaudies kostiumų restauravimo ypatumus, mokėsi dainavimo su pedagogais Nikolajum ir Arina Zacharovais.
Seminare „Darbo su vaikų ir jaunimo folkloro kolektyvais metodika“ mokytojai gavo atsakymus į nuolat kylančius klausimus, susijusius su mokymo ir žinių perteikimo problemomis. Kaip atverti kelią į vaiko, jauno žmogaus širdį, kad jo protėvių paveldėta kultūra taptų saviraiškos dalimi, galimybe atskleisti savo talentą, ugdyti pamatines žmogiškąsias vertybes? Šis sudėtingas ir įvairialypis kelias priklauso nuo išteklių prieinamumo: mokytojų, sociokultūrinės aplinkos. Naujų atradimų ieško ir šio renginio organizatoriai – Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro specialistai. Šiam svarbiam darbui didelę pagalbą teikia mokykla „Tradicija“ ir tarptautiniu mastu pripažinti tradicinės muzikos atlikėjai bei ilgamečiai jos pedagogai. Su kartvelų polifonijos tradicija susirinkusius supažindino etnomuzikologai, specialistai iš Sakartvelo. Pasaulyje nedaug šalių, kurių dainavimo kultūra būtų tokio aukšto lygio. 2001 m. UNESCO paskelbė kartvelų dainą žmonijos žodinio nematerialaus paveldo šedevru (lietuviškos sutartinės į šį sąrašą įtrauktos 2007 m.). Dideliu pasisekimu pasižymėjo ir apskritasis stalas „Tradicinės kultūros išsaugojimas ir aktualizavimas. Jaunimo iniciatyvos“, Palangos gyventojus ir svečius džiugino vakariniai koncertai Botanikos parke. Renginys baigėsi vasaros mokyklos uždarymo ceremonija ir folkloro kolektyvų – Tradicijos mokyklos dalyvių koncertu Kurhauzo koncertų salėje – nepaprasto grožio ir unikalios akustikos erdvėje.
Tėvų, kurie su vaikais lankėsi Tradicijoje atsiliepimai:
– Kaip greitai ir nepastebimai praskriejo dienos, praleistos Palangoje vasaros kūrybinėje mokykloje „Tradicija“. Jie paliko neišdildomus įspūdžius mūsų sielose ir širdyse! Kiekvieną dieną talentingi mokytojai vedė liaudies dainavimo, šokio, teatro, rankdarbių ir kitas meistriškumo pamokas. Savo profesijos meistrai, turintys milžiniškų žinių, gali sužavėti ir užburti kartą ir visiems laikams. Nuoširdžiai dėkojame organizatoriams Irenai ir Nikolajui Zacharovams bei visiems, kurie padėjo mokyklai įvykti šiuo sunkiu metu! Labai dėkojame už galimybę susipažinti su liaudies kultūra ir apgalvotai organizuotą renginį.
– Mūsų vaikams tai didžiulė su niekuo nepalyginama patirtis. Tai pasaulio pažinimas ir akiračio praplėtimas. Mokymasis pas puikius pedagogus mums ir mūsų vaikams suteikia gilesnių žinių tradicijos ir folkloro srityje, atskleidžia meistriškumo paslaptis. Mums, gimusiems ir gyvenantiems Lietuvoje, šių žinių labai reikia, jų reikia kaip gryno oro gurkšnio. Mes ir mūsų vaikai privalome pažinti save kaip stiprią ir įdomią tautą, turinčią gilias šaknis! O būdami tarp žmonių, išmanančių ir pasižyminčių meilės tradicijoms ir folklorui, kurie žino, kaip tai perduoti kitiems, išmokstame daugiau patys ir darome daug gero savo vaikams. Dalyviai atvyksta iš įvairių Lietuvos ir užsienio miestų, susipažįsta, kartu mokosi, dalijasi patirtimi, žaidžia, bendrauja neformalioje aplinkoje, juos vienija meilė folklorui. Vėliau jie laukia susitikimo ištisus metus. Mokykla tiesiog praeina vienu įkvėpimu. O kulminacija – koncertas, kuris parodo, kiek daug išmokome per tokį trumpą laiką. Todėl labai ačiū mūsų mokytojams. Ačiū visiems, kurie palaiko ir padeda. Tai labai reikalingas, įdomus ir svarbus renginys!
Jelena Liachovič: „Kaip 13-metės dukros mama, noriu labai padėkoti visam ansamblio „Arinuška“ kolektyvui, mokytojams ir vadovybei už unikalią, nuostabią vasaros kūrybinę mokyklą Palangoje! Tai tikra dainavimo Akademija prie jūros! Meistriškumo kursai ir puikių mokytojų iš įvairių šalių pamokos, įdomi veikla, bendravimas ir pramogos iki miego. Labai svarbu, kad vaikas būtų draugiškoje ir rūpestingoje aplinkoje, ansamblis tapo šeima! Dėkojame už organizaciją, rūpestį, entuziazmą, mūsų vaikų ugdymą ir, nepabijosiu šio žodžio, meilę jiems! Mums pasisekė, kad turime Jus!!!"
Tatjana Začikevič, etnomuzikologė, ilgametė Ukrainos nacionalinės akademijos Folkloro laboratorijos mokslo darbuotoja, legendinio folkloro ansamblio „Drevo“ narė, ansamblio „Dička“ vadovė, šiuo metu gyvenanti Lenkijoje: „Mokykla „Tradicija“ man yra profesionalaus ir efektyvaus požiūrio į kūrybinių meistriškumo pamokų organizavimą ir vedimą. Mokykloje per daug metų susiformavo labai geras mokytojų kolektyvas, į kurį įeina įvairių tradicinės kultūros sričių meistrai, ir ši komanda nuolat atnaujinama. Vadovams Irenai ir Nikolajui Zacharovams pavyko į vieną visumą sujungti dainavimą, šokius, taikomuosius liaudies tradicijos komponentus, sakralinę muziką, liaudies teatrą. Mokytojams nepaprastai vertinga galimybė bendrauti, dalintis informacija, šilta, šeimyniška atmosfera. Mokykloje dalyvaujantys vaikai ir suaugusieji nuolat yra kūrybinėje aplinkoje, kur užsiėmimus keičia poilsis, bendros šventės, šokiai ir žaidimai. Kiekvienas mokyklos dalyvis turi retą galimybę mokytis visapusiškai, remiantis tikrai autentiška tradicija“.
Irena Zacharova, Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro direktorė, Slavų tradicinės muzikos mokyklos vadovė, ansamblio „Arinuška“ vadovė, mokytoja ekspertė, vasaros mokyklos „Tradicija“ organizatorė: „Mokyklos pedagogų dėka, išaugo ne viena kūrybingų, iniciatyvių, visapusiškai išugdytų, gebančių dirbti komandoje vaikų karta. Būtent ugdymas remiantis tradicinės liaudies kultūros metodikomis ir principais skatina kūrybingo žmogaus, gerbiančio savo protėvių istoriją ir tradicijas, formavimą. Be to vaikai, kurie mokykloje dalyvauja ne vieną sezoną, pasižymi išties aukštais atlikimo meistriškumo įgūdžiais. Manome, kad itin svarbios mokyklos funkcijos – užmegzti kultūrų dialogą ir kartų dialogą.“
Už paramą organizatoriai nuoširdžiai dėkoja ilgamečiam partneriui Tautinių mažumų departamentui prie LR Vyriausybės, taip pat Palangos kultūros centro administracijai.
Julija Lankė
Comments